Kontakt
             jana.koubkova@volny.cz
            mobil: +420 737 350 480

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktuality 

V této sekci se dozvíte, co se děje, jaké koncerty či další hudební aktivity se chystají, co zajímavého se událo, zkrátka vše, co pro Vás spolu s kolegy připravujeme.

.

Nová knížka Koubkokvoky + album Zobáky

Právě vychází nová knížka Jany Koubkové s názvem Koubkokvoky. Jana si ráda hraje se slovy, s češtinou, s frázováním a v této knížce navádí čtenáře, aby si to po svém také zkusili a nestyděli se rytmizovat a vymýšlet si. Sama říká: „Pojďme si hrát se slovíčky, s češtinou, se slabikami, s improvizací všeho druhu. Rytmizujme, rapujme, ptákujme, dobře dýchejme, zpívejme, klidně i zívejme... Zkusme psí kusy s perkusí, hmyzí i ptačí písně...“ Koubkokvoky ilustroval Luděk Bárta a do knihy namaloval i pexeso, tedy „džezeso“, které můžete hrát a objevovat tak nejznámější světové i domácí jazzmany i jazzmanky. Ke knížce si můžete zdarma poslechnout album Zobáky a vše si rovnou vyzkoušet naživo! Zobáky si můžete přehrát  ZDE.

Koubkokvoky

Nové CD "Jana Koubková, Ondřej Kabrna: Duo"


 "Tímto CD chceme vzdát hold naší skvělé patnáctileté spolupráci ať už v jazzovém kvartetu nebo v bluesovější a beatovější sestavě. Zrovna tak hrát v duu nás velmi baví a náš repertoár je velmi rozmanitý. Nejsme ničím vázáni, doslova si hrajeme a sami sebe umíme překvapit osobitými improvizacemi … Českému rozhlasu Olomouc patří velký dík nejen za to, že nás pozval k účinkování na 33. Mezinárodním Festivalu Prix Bohemia Radio, ale že celý náš koncert skvěle nahrál. Koncert má báječnou atmosféru i díky publiku, na CD je zaznamenán bez jakéhokoliv zásahu. Ondra si vychutnal nádherný zvuk křídla Petrof a já s chutí dávala do placu náš repertoár včetně mé zvukomalebnorytmickoptákovské poezie. Výsledkem byla dobrá nálada jak v hledišti, tak na jevišti, o čemž se právě můžete přesvědčit," popisuje Jana Koubková. Nové CD vydává Radioservis.

Vychází retrospektivní 2 CD Jany Koubkové

Ve spolupráci s Tomášem Padevětem Jana  sama sestavila toto 2CD, představující všechna podstatná zastavení její kariéry v minulých čtyřech dekádách. Jazz Half Sextet, Horký dech, spolupráce s Luďkem Hulanem, Hot tetami, JOČRem, ale také s Michalem Pavlíčkem, Alanem Vitoušem nebo Aki Takase dokumentují její sedmdesátá a osmdesátá léta. Druhé cédéčko je pak věnováno především tvorbě po roce 1990, a to až do úplné současnosti (bonusová nahrávka je z teprve chystaného letošního alba). V této době se velmi zajímavě potkala třeba také s Yandim Bandem, Milošem Vacíkem, Ondřejem Kabrnou nebo EU Bandem.

Nové CD Jany KoubkovéJe to poslouchání velmi pestré, velmi různorodé, občas jazzově standardní, bluesové, latino nebo nalidovělé, ale vždy propojené volností vokalistky v přístupu k výchozí předepsané melodii a textům. Nejen její nezaměnitelné scatování, ale také obdivuhodně lehounká spolupráce s hravou rytmikou velice fungují ve studiu, na pódiu i třeba ve Sloupsko-Šošůvské jeskyni, neboť všude tam Jana Koubková dokázala zaujmout pozornost nadšených posluchačů. Poslední track patří zcela novému Janinu projektu Smrt standardizmu. 

 
Jana Koubková vydala knížku a chystá se do studia

Jana právě vydala novou knížku Básně z jazzové dásně, v níž čtenář nalezne kromě poezie také písňové texty, aforismy a nejrůznější postřehy.  První recenzi na nový počin naleznete ZDE. Některé texty z nové knihy jsou zhudebněny v novém projektu Smrt standardismu, s nímž se Jana chystá 10. března do studia.

Básně z jazzové dásně 
Jana Koubková má nový projekt

SMRT STANDARDIZMU! přesně tak se jmenuje nový projekt zpěvačky  Jany Koubkové, která je nejen odbornou veřejností považována za první dámu českého jazzu. Jak však název napovídá, nový projekt se s tradičním pojetím tohoto hudebního žánru zcela rozchází. A pokud se přeci jen nějaký standard, objeví bude v nestandardním provedení.

 Projekt krystalizoval dlouho. Jedním z finálních impulzů k jeho vzniku bylo zpěvaččino rozhodnutí vydat v roce 2014 knížku jejích textů a postřehů Jen s jednou postelí. Součástí knihy, připravované k příležitosti zpěvaččiných sedmdesátin, bude CD s vybranými zhudebněnými texty. K jejich ztvárnění si Jana Koubková přizvala kytaristu Romana Hampachera a bubeníka Jana Červenku. Vzniklo tak netypické trio, které zpěvačku představuje v mnohem subtilnějších a zároveň syrovějších polohách a hudebně dává maximálně vyniknout jejím autorským textům.

O novém projektu, který má daleko blíže k blues, šansonu ale i folku, se na těchto stránkách již brzy dozvíte daleko víc.
Uchem jehly - rozhovor s Janou Koubkovou
Setkání evangelického faráře Pavla Klineckého s jazzovou zpěvačkou Janou Koubkovou. K vidění ZDE.


JAZZ-Fashion-Dance!

Koncem října vystoupil Quartet Jany Koubkové v unikátním projektu, který spojuje jazz, dílo módní návrhářky Heleny Fejkové a tanec. Že si to nedovedete představit?  Videoreportáž naleznete ZDE.
DVD je hotové!


Právě vychází mé první DVD, a sice z živého koncertu Jany Koubkové a jejích hostů v Lucerna Music Baru, kde zpívám nejen se svým Quartetem /Ondřej Kabrna, Jan Keller, Jan Čevenka a já/ ale i s Yandim Bandem - Slávkem Jandou, Musou Imranem Zangim, Michalem Hejnou, Ivanem Doležálkem, Borisem Urbánkem, Štěpánem Markovičem a s Horkým dechem po třiceti letech - s Michalem Pavlíčkem a Jiřím Hrubešem. 

Dokument "Intimní zpověď Jany K." vysílá ČT 2  6. června ve 20.00 a reprízu je možné zhlédnout 13. 6.  dopoledne, též na ČT 2. Je to současná sonda do mého života s jazzem i se sebou samou.


Finalizujeme první DVD!Podnikáme poslední přípravy, a tak by již co nejdříve mělo vyjít mé první DVD, a sice z živého koncertu Jany Koubkové a jejích hostů v Lucerna Music Baru, kde zpívám nejen se svým Quartetem /Ondřej Kabrna, Jan Keller, Jan Čevenka a já/ ale i s Yandim Bandem - Slávkem Jandou, Musou Imranem Zangim, Michalem Hejnou, Ivanem Doležálkem, Borisem Urbánkem, Štěpánem Markovičem a s  Horkým dechem po třiceti letech se mnou, Michalem Pavlíčkem a Jiřím Hrubešem. Též mohu doporučit nové CD Slávka Jandy Yandim Band- Psychedelic dreams, kde zpívám Slávkovu I AM BEE  /protože ráda bzučím/! Bzz...
Jakmile bude vše hotové, DVD bude třeba náležitě pokřtít! Datum křtu doplníme do sekce Koncerty.
 
V březnu či dubnu by také na ČT by měl být vysílán dokument "Intimní zpověď Jany K." v délce 53 minut od režisérky Dagmar Smržové. Je to současná sonda do mého života s jazzem i se sebou samou.

 


Bzučivý nástup jara Vám přeje

Jana Koubková

Jana Koubková pokřtila nové CD Mýdlové bubliny

 

  

 

  Nové album poměrně zásadně mění směr zpěvaččina hudebního směřování: odstřihla se od jazzových standardů a jde si nekompromisně cestou, která ji momentálně baví. Na nové desce se tak mísí groove, rap, free, ale klidně i šanson.  Promítl se do ní také nový zpěvaččin projekt Provokace na place, v němž působí jen v duu s bubeníkem Janem Červenkou.


Výsledkem je album barevné a pestré podobně jako booklet, pro nějž byl se svolením autora použit obraz světového malíře Jiřího Georg Dokoupila – právě Dokoupilova tvorba byla pro Janu Koubkovou jedním ze zásadních inspiračních zdrojů.  Hudební barvy, pocity,
 atmosféry, zkušenosti, energie,rytmus, improvizace a třeba i šanson jsou na nové desce prezentovány tím nejlidštějším nástrojem, což je lidský hlas. 


Koubková ve studiu album opravdu naplnila hudebními barvami a atmosférami: některé skladby zpívá v doprovodu vokálního sboru, v němž všechny hlasy natočila sama a rytmicky ji doprovází bicí Jana Červenky a perkuse Miloše Vacíka. Na CD, které je z převážné většiny autorské, však samozřejmě nemohou chybět Janini kolegové z jejího quartetu – Ondřej Kabrna na klávesové nástroje či arabskou loutnu a Jan Keller na violoncello a baskytaru. Naopak titulní skladbu Mýdlové bubliny zpěvačka natočila s Martinem Cikánkem, který jí sekundoval na analogový syntetizátor Moog.


Křest se konal 26.4. v 17.30 v Jazzklubu Agharta a nové album pokřtil spisovatel a básník Jiří Žáček, vystoupil Jana Koubková Quartet a v rámci večera se promítal i dokument Pavly Slancové o stěhování pěti Muchových pláten s hudbou Jany Koubkové.